« Україна – європейська держава»
Новоархангельська ЗШ
І-ІІІ
ступенів НВО № 2
Вчитель: Антоненко
Інна Юріївна
Мета: Надати учням знання про європейські демократичні здобутки та особливості
становлення демократичного суспільства в Україні; сприяння становленню активної
позиції молоді щодо реалізації ідеалів і цінностей розвитку демократичного
суспільства в освіті, Європі, Україні; виховання поваги до своєї Батьківщини,
культурної спадщини українського народу та духовних культурних надбань народів
Європи. Розвивати почуття відповідальності за спільне майбутнє; відчуття
європейського громадянства.
Обладнання:Карта
Європи, проектор, ноутбук, фотоілюстрації, презентація.
Хід уроку
Учитель: Тема нашого сьогоднішнього уроку « Україна – європейська держава». На перший
погляд – нічого нового для нас. Адже наша Батьківщина розташована в основному
на південному заході Східноєвропейської рівнини , у Центральній та
Південно-Східній Європі, тобто за своїм
географічним розташування Україна –
звичайно ж держава європейська . Навіть географічний центр Європи знаходиться
поблизу
с. Ділове
Рахівського району Закарпатської області.
Україна
– одна з найбільших держав Європи. Довжина кордону становить 7700 км. Наша Батьківщина межує з сімома країнами. Назвіть
ці країни
( Росія, Білорусія, Польща, Словаччина,
Угорщина, Румунія, Молдова). Південну частину омивають води Чорного і Азовського
морів, де проходить водні кордони з
азіатськими країнами. Назвіть їх ( Туреччина, Болгарія, Грузія та інші). Україна – єдина країна Європи, яка має стільки близьких
сусідів.
Фактично Україна стала буферною державою між країнами Західної
Європи і Російською Федерацією на сході. Сучасне геополітичне положення України в Європі
визначає її винятково важливу роль у розв’язанні ключових економічних і
політичних проблем усього континенту.
Україна володіє найбільшою транзитною енергетичною мережею Європі – через
територію нашої держави проходять три з дев’яти транспортних кордонів . 40 % її
національного експорту спрямовано до
європейських держав.
Україна – це наш рідний край, наша дорога і
мила Вітчизна, земля, де ми народилися. Кожен народ любить свою батьківщину,
робить усе для процвітання своєї держави, для її слави, свободи, незалежності.
Ми живемо в Україні, волелюбній , мирній державі, і теж усім серцем любимо нашу
милу, дорогу країну, хочемо, щоб стала процвітаючою, сильною, завжди була вільною
і незалежною , бо всі ми громадяни нашої
Вітчизни, патріоти, люблячі сини і дочки України.
1-й учень. Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини...
Є країни великі й
малі,
Та найкраща завжди
Батьківщина.
2-й. учень. Є багато квіток запашних,
Кожна квітка красу
свою має,
Та гарніші завжди поміж них
Ті, що квітнуть у
Рідному Краю.
3-й учень. Є багато пташок голосних,
Любі-милі нам
співи пташині,
Та завжди
наймилішими з них
Будуть ті, що у Рідній Країні.
4-й учень. І тому, найдорожчою нам
Є і буде у кожну
хвилину
Серед інших країн
лиш одна, -
Дорога нам усім «Україна»!
5-й учень. Рідний край
Під рідним небом жайворонок співа.
Я рад би знати тих пісень слова,
Я слухав, чув:
співала та пташина
Одне святеє слово: «Україна»!
6-й учень. На ріднім полі шепчуть колоски
Я рад би знати
тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
Шептала тихо слово
«Україна».
7-й учень. У ріднім краю зелен-гай шумить.
Я знати рад, про
що він мріє-снить...
Я слухав, чув, як
кожна деревина
Шуміла ніжно слово
«Україна».
8-й учень. Тепло долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
Люблю твої поля,
річки й джерельця,
Люблю Вітчизну
дорогу мою!
(Учні сідають за парти, вчитель продовжує розповідь)
Учитель. Ось погляньте на карту Європи. Тут багато є різних країн. Кожна з них має
свою територію і свої символи. Земля кожної держави - її недоторкана власність,
яку вона готова оберігати від ворогів. Україна, наша Батьківщина, розміщена у
центрі Європи.
пропоную вашій увазі презентацію, яка розширить ваші
знання про країни Європи.
( перегляд презентації)
« Парад країн Європи»
Учитель:
Основні права та свободи громадян ЄС:
Хартія основних
прав вперше в історії Європейського Союзу поєднала в одному документі всі
громадянські, політичні, економічні та соціальні права європейських громадян і
мешканців ЄС. Вона базується, зокрема, на фундаментальних правах і свободах,
проголошених в Європейській конвенції з прав людини, конституційних традиціях
держав-членів, та інших міжнародних конвенцій, членами яких є держави ЄС або
сам ЄС.
Учитель:
Що потрібно, щоб країна набула членства в Євроспільноті?
Головні вимоги до країн-кандидатів на вступ до ЄС:
► Бути
географічно європейською державою.
► Прагнути до
членства в ЄС.
► Бути країною
з усталеною демократією.
► Мати
ефективну ринкову економіку.
► Бути згідним
та спроможним перейняти весь нормативно-правовий доробок Співтовариства.
► Отримати
згоду Спільноти на приєднання.
Учитель: Деякі учні працювали над завданням випереджаючого
характеру стосовно нашої теми уроку.
Учень1. Що означає ЄС?
Європейський Союз (ЄС) - це сім'я демократичних
європейських країн, що спільно працюють задля миру та процвітання. Це - не
держава, що має замінити існуючі держави, але це і більше, ніж будь-яка
міжнародна організація. ЄС - дійсно унікальне явище Держави-члени ЄС утворили
спільні інституції, делегували деякі зі своїх повноважень, таким чином, щоб
рішення щодо окремих спільних питань можна було демократично вирішувати на
європейському рівні.
Учень2.
• До Європи входять понад 45 країн і одна колонія(
Гібралтар), кожна з них - самобутня і неповторна.
• Зараз Україна - одна з найбільших держав Європи з
площею 603,7 тис. кв. км і населенням близько 50 млн. чоловік. Вона межує з
сімома країнами світу. Наша Вітчизна - центр Європи.
Учень3. Яка єдина валюта ЄС?
Євро € це єдина валюта Європейського Союзу, запроваджена
в 12-х з 27 його країн-членів, які складають Єврозону ЄС. Три країни - Велика
Британія, Данія та Швеція - не погодилися вводити євро.
В січні 1999
року євро було введено в обіг на світових фінансових ринках. Готівкові банкноти
та монети з'явилися в обігу в січні 2002 року. Європейський Центральний Банк,
заснований у червні 1998 року у Франкфурті, здійснює управління та контроль за
операціями в євро в усіх країнах-членах Єврозони.
Учитель:
Зараз Україна — індустріально-аграрна країна зі значними
економічними ресурсами. Частина її національного доходу становить більше 2%. За
промисловим виробництвом цей показник був вищим і дорівнював 2,5%. Кількість її
населення не перевищує 1% від населення планети.
Країна посідає
перше місце в світі за видобутком залізної, марганцевої руд. Збором цукрових
буряків, соняшнику, четверте — за обсягом видобутку вугілля, виробництва сталі,
збору картоплі, п'яте - за виробництвом сірчаної кислоти, шосте - видобуток
мінеральних добрив. За абсолютними розмірами виробництва деяких видів продукції
Україна входить до десятки найбільших виробників. Це стосується випуску
телевізорів, шовкових тканин, виробництво електроенергії, цемент\', зерна,
м'яса, олії.
Україна не
тільки задекларувала свою незалежність, вона домоглася дипломатичного визнання
на міжнародній арені. Вона переконала світову громадськість у важливості свого
державницького існування як запоруки стабільності в Європі.
Наша країна як
європейська має свою Конституцію, національну валюту. Ми тепер маємо вільний
виїзд за кордон, релігійну свободу.
Україна - це
повновартісна, повносила європейська держава. Вона усвідомлює своє місце в сучасному
світі. Має вольовий та гордий, працьовитий народ, що хоче мати власну нормальну
державу, поважає власну історію, культуру і рідну мову.
Наша держава -
демократична, бо у ній народ бере участь в управлінні її справами. Як суверенна
держава, Україна має державні символи, мову.
Учитель: Діти, ви сьогодні були активними, уважними,
допитливими. Я пропоную вам пограти в гру
« Чи правда, що …»
і перевірити свої знання, які щойно отримали на уроці.
Гра « Чи правда,
що…»
1. Україна є великою європейською державою ( ТАК)
2. Площа нашої держави 608 тис.кв.км ( ні)
3. За площею Україна посідає 1-ше місце в Європі ( так)
4. Україна має вихід тільки до Чорного моря ( ні)
5. Наша держава межує з сімома Європейськими країнами (
так)
6. Єдиною валютою ЄС є долар ( ні)
7. Центр Європи знаходиться в Україні ( так)
8. До Європи
входять 45 країн ( так)
Учитель: Отож, які висновки можна зробити з усього раніше
почутого нами:
Потрібно пам'ятати, що європейське будівництво було і
залишається проектом вільного об'єднання європейських демократій, який
засновується на спільних ідеалах, соціально-економічній солідарності та
прагненні скасувати існуючі розмежування та кордони. „Розшукувати Європу - це
її творити!" (Ружмон, 1961 р.)
На завершення
попросимо нашого учня зіграти роль журналіста та провести інтерв'ю у формі
„вільного" мікрофону:
Перелік запитань:
1. Чи
сподобався тобі сьогодні наш урок?
2. Що найбільше
запам'яталось?
3. Чи хочеш ти.
щоб Україна вступила до ЄС?
4. Які переваги
отримає наша країна, якщо стане членом ЄС, або хоча б буде намагатися увійти до
ЄС?
5. Що для цього
потрібно зробити нам усім?
Учитель:
Ми хочемо жити у гарній державі. Ми хочемо, щоб наші діти
зростали щасливими і мали прекрасне майбутнє. Ми переживаємо і піклуємося про
своїх батьків. То чи не в наших руках майбутнє нашої країни? Збудуємо її
найкращою!
Комментариев нет:
Отправить комментарий